Urīna nesaturēšana pēc dzemdībām ir bieži sastopama problēma, par kuru sievietes dažkārt nevēlas runāt. Tomēr, lai sievietes veselība būtu laba, nepieciešams konstatēto problēmu risināt. Par iespējām urīna nesaturēšanas gadījumā skaidro Sievietes veselības centra ginekoloģe – Laura Lūse. Lasi un uzzini raksta turpinājumā!
Urīna nesaturēšana – kas ir šī problēma?
Urīna nesaturēšana vai inkontinence ir spontāna, nekontrolēta urīna noplūšana. Šī problēma skar miljoniem sieviešu visā pasaulē. Lai gan tā biežāk sastopama vecāka gadagājuma sievietēm, to var novērot arī jaunām sievietēm.
Viena no visbiežāk sastopamajām formām – stresa, slodzes urīna nesaturēšana
Šajā gadījumā nekontrolēta urīna noplūde notiek, ja muskuļi, kas ir ap urīnizvadkanālu, strādā nepietiekami – ir vāji iegurņa pamatnes muskuļi. Palielinoties intraabdominālajam spiedienam (klepojot, šķaudot, lēkājot, skrienot), urīnizvadkanāls nenoslēdzas pilnīgi un notiek spontāna urīna noplūšana.
Šie simptomi ir sastopami sievietēm ar palielinātu ķermeņa masu un pat 30% sievietēm pēc dabīgām dzemdībām.
Svarīgi ir uzvērt, kā tā nav norma, šie simptomi var pasliktināt ikvienas sievietes dzīves kvalitāti un ir pieejama ārstēšana.
Kā ārstēt urīna nesaturēšanu?
Stresa, slodzes urīna nesaturēšanas ārstēšana sevī ietver dzīvesveida izmaiņas, mazā iegurņa muskuļu fizioterapiju, medikamentu lietošanu, pesārijus un ķirurģiju. Vairāk par tiem turpinājumā!
#1 Mazā iegurņa muskuļu fizioterapija
Kēgeļa vingrojumi nostiprina mazā iegurņa muskulatūru, tādējādi stiprinot muskuļus ap urīnizvadkanālu. Ieteicams šos vingrojumus apgūt fizioterapeita vadībā.
#2 Medikamentu lietošana
Medikamentozu terapiju parasti rekomendē sievietēm, kam ir menopauzes sākums un vēlāka menopauze. Lokāli lietojot estrogēnus var uzlabot gļotādas stāvokli un aizkavēt muskulatūras spēka samazināšanos. Šo terapiju jālieto kopā ar citām metodēm.
#3 Ķirurģija
Ķirurģija ir efektīva metode, kura var novērst urīna nesaturēšanu, ja ir anatomiskas izmaiņas mazā iegurņa pamatnē. To iesaka veikt, kad paciente vairs neplāno grūtniecību.
#4 Pesāriji
Pesāriji ir no silikona veidotas ierīces, pēc kuru ievietošanas makstī izveidojas papildus balsts iegurņa muskuļiem. Ir pesāriji, kuri specifiski izveidoti, lai veidotu atbalstu urīnpūslim un urīnizvadkanālam, tādējādi samazinot spontānas urīna noplūdes.
Pesārijs ir veidots tā, lai sieviete pati varētu to ievietot un izņemt. Tie ir viegli kopjami – jāmazgā siltā ziepjūdenī un jānosausina – un daudzkārt lietojami.
Pesārija izvēle
Pesārija veidu un izmēru ginekoloģiskās apskates laikā iesaka ginekologs. Pēc pesārija izvēles ārsts pacienti apmāca tā lietošanā, ievietošanā. Pēc 1-2 nedēļām paciente ierodas kontroles vizītē. Pesāriji ir pieejami vairākās formās un izmēros, tādēļ ja pat pirmais no izmēģinātajiem pesārijiem nav derējis, ir varianti no kuriem izvēlēties piemērotāku.
Komplikācijas ir reti sastopamas un 80% sieviešu ir apmierinātas ar to lietošanu. Sievietēm noteikti rodas jautājums, vai pesāriju lietošana neietekmēs dzimumattiecības. Lai gan dažus pesārijus var atstāt vietā dzimumattiecību laikā, liela daļa sieviešu izvēlas tos izņemt. Veiktajos pētījumos sievietēm, kuras ikdienā lieto pesārijus, nav konstatēta to ietekme uz dzimumdzīvi.
Sievietes veselības centrā ir iespējams saņemt konsultāciju un nepieciešamības gadījumā iegādāties pesāriju. Ja Tev nepieciešama konsultācija – veic pierakstu ŠEIT!
Rakstu sagatavoja: Dr. Laura Lūse, ārste — rezidente ginekoloģijā un dzemdību specialitātē.