Reproduktīvā sistēma ir iekšējo un ārējo dzimumorgānu kopums gan vīriešiem, gan sievietēm. Viena no reproduktīvās sistēmas funkcijām ir spēja radīt un iznēsāt pēcnācējus. Saistībā ar to svarīgo nozīmi cilvēces izdzīvošanas nodrošināšanā, reproduktīvā sistēma tiek uzskatīta par vienu no svarīgākajām sistēmām visā cilvēka ķermenī. Jāsaprot, ka cilvēka organisms ir viens veselums, tādēļ citu orgānu sistēmu traucējumi var izraisīt traucējumus arī dzimumorgānu sistēmā. Kas jāzina par reproduktīvo sistēmu un kas var radīt tās traucējumus un nepilnvērtīgu darbību? Lasi raksta turpinājumā!

Kāda ir reproduktīvā sistēma vīriešiem un sievietēm?

Atšķirībā no lielākās daļas orgānu, reproduktīvā sistēma vīriešiem un sievietēm ir atšķirīgas savā uzbūvē un darbībā. Taču ir arī kas kopīgs – abu dzimumu pārstāvjiem ir gan iekšējie, gan ārējie dzimumorgāni. Kas veido vīriešu un sieviešu reproduktīvo sistēmu?

1. Vīriešiem

Vīrieša dzimumorgāni iedalās divās lielākās grupās:

  • Ārējie dzimumorgāni — dzimumloceklis un sēklinieku maisiņš;
  • iekšējie dzimumorgāni — sēklinieki, sēklinieku piedēkļi, priekšdziedzeris jeb prostata, sēklvadi, sēklas pūslīši un urīnizvadkanāls.

Vīrišķie dzimumhormoni un spermatozoīdi, kas apaugļo olšūnu, veidojas sēkliniekos. Tad caur sēklinieka piedēkļiem tie nokļūst sēklvados tiek izvadīti caur urīnizvadkanālu.

2. Sievietēm

Sievietes dzimumorgāni tiek iedalīti iekšējos un ārējos dzimumorgānos.

Ārējie dzimumorgāni — klitors, lielās un mazās kaunuma lūpas un maksts atvere — lielākoties saistīti ar dzimumuzbudinājumu. Ārējos dzimumorgānos atrodas liels skaits nervu galu, kas atbild par sajūtām dzimumdzīves laikā.

Iekšējiem dzimumorgāniem pieder maksts, dzemde, olvadi un olnīcas. Katram no orgāniem ir sava funkcija, piemēram, olnīcās notiek hormonu sintēze un hormonu cikliskas darbības rezultātā notiek ovulācija. Pēc ovulācijas olšūna pa olvadu nonāk dzemdē. Arī apaugļošanās notiek olvadā. Dzemde ir tas orgāns, kur implantēsies apaugļotā olšūna un kas kalpos par embrija un augļa attīstības vietu organismā.

Izmaiņas reproduktīvās sistēmas darbībā normālos apstākļos sievietēm novērojamas trīs gadījumos:

  • Kad sākas menstruācijas – pusaudzēm tas notiek ~12-15 gadu vecumā;
  • Kad tiek ieņemts bērniņš – laika posmā, kamēr bērns tiek iznēsāts, menstruācijas nenovēro;
  • Kad novērojams menopauzes sākums – hormonālās izmaiņas, kā rezultātā beidzas menstruācijas.

Kas ietekmē reproduktīvo sistēmu sievietēm un vīriešiem?

Iespējamie faktori, kas var būtiski ietekmēt gan sieviešu, gan vīriešu reproduktīvās sistēmas veselību, ir ļoti dažādi, piemēram:

  • Bieža un pārmērīga alkohola lietošana;
  • Smēķēšana;
  • Paaugstināts ķermeņa svars;
  • Neveselīgs dzīvesveids;
  • Apkārtējās vides ietekme, piemēram, darba apstākļi, kuros ir augsta ķīmisko vielu koncentrācija, radioaktīvā starojuma klātbūtne.

Šie faktori ietekmē reproduktīvo sistēmu dažādos veidos, piemēram, vīriešiem var būt samazināta spermas kvalitāte, savukārt sievietēm šie faktori var izraisīt ovulācijas traucējumus.

Neauglība

Stāvokli, kad pāris plāno grūtniecību, bet tā neiestājas, dēvē par neauglību. Par neauglību runā tad, ja grūtniecība neiestājas gada laikā, dzīvojot dzimumdzīvi regulāri  (vismaz 2-3 reizes nedēļā) līdz 35 gadu vecumam. Pēc 35 gadu vecuma par neauglību sāk runāt, ja grūtniecība neiestājas  pusgada laikā. To var izraisīt gan sievietes, gan vīrieša, gan abu partneru reproduktīvās sistēmas traucējumi.

  • Vīrieša faktora neauglība ir tad, kad organismā netiek ražotas spermas šūnas, tās ir pārlieku maz vai tās ir strukturāli bojātas. Cēloņi ir dažādi – no defektiem hromosomās līdz hormonālam disbalansam un audzējiem. Neauglību var radīt arī pārslimota cūciņu infekcija, tādēļ rekomendēta vakcinācija, lai ar šo infekciju nesaslimtu.
  • Sievietes faktora neauglību iedala atkarībā no tā, kādā līmenī tiek novēroti traucējumi Izšķir ovulācijas faktora, dzemdes faktora, olvadu faktora, dzemdes kakla faktora neauglību. Tā var būt iegūta vai iedzimta. Piemēram, olvadu faktora neauglība var iestāties pārslimotas dzimumorgānu infekcijas dēļ vai, piemēram, ja veikta ķirurģiska ārstēšana un, piemēram, abu olvadu izņemšana.
  • Reproduktīvās sistēmas darbību uzrauga un ārstē dažādi speciālisti, arī ginekologs. Ginekologs ir ārsts, pie kura sieviete dodas veikt regulāras pārbaudes, lai noteiktu dzimumorgānu sistēmas veselību. Vīriešu reproduktīvo sistēmu uzrauga urologi, bet abu dzimumu pārstāvjiem noderīgs ir arī uztura speciālista apmeklējums, jo tas ļauj uzzināt, kā pareizi sabalansēt uzturu, lai tas pozitīvi ietekmētu organisma darbību, tostarp reproduktīvo sistēmu.

Vīrieša un sievietes veselība ir jāsaudzē un jāuzrauga! Ja vēlies pieteikties uz konsultāciju pie kādas no Sievietes veselības centra ginekoloģēm – veic pierakstu tepat, mūsu mājaslapā!