Dzemdes kakla vēzis ir viena no tām retajām onkoloģiskajām slimībām, kurai ir iespējams nosaukt cēloni – tas ir cilvēka papilomas vīruss (CPV). Šis vīruss ir ļoti plaši sastopams, un ar to inficēties iespējams jebkuram seksuāli aktīvam cilvēkam neatkarīgi no tā, kāds ir partneru skaits. Situācijās, ja slimība tiek atklāta priekšvēža stadjā pirms ir redzamas un jūtamas kādas pazīmes – tā ārstēšana ir daudz vienkāršāka nekā tad, ja jau ir novērojamas kādas sūdzības. Kas jāzina par dzemdes kakla vēzi un kā to laicīgi atklāt? Skaidro Sievietes veselības centra speciālisti!

Kā rodas dzemdes kakla vēzis?

Vairāk nekā 99% gadījumu dzemdes kakla vēzi izraisa tieši CPV infekcija. Gandrīz visos no šiem gadījumiem (~70%) vēzi izraisa tieši divi augsta riska tipi – CPV 16. un CPV 18. tips. Cilvēka papilomas vīrusam ir zināmi vairāk nekā 200 dažādi veidi, un teju ceturtā daļa šo vīrusa veidu inficē gļotādas:

  • dzemdes kaklu;
  • maksti – dzimumorgānu daļu, kas savieno dzemdes kaklu ar dzemdi;
  • vulvu – ārējo dzimumorgānu daļu;
  • taisno zarnu;
  • dzimumlocekli.

Kā izplatās CPV?

Cilvēka papilomas vīrusa infekcija lielākoties izplatās tieša kontakta veidā – dzimumakta veikšanas laikā. Tā ir viena no biežāk sastopamajām seksuāli transmisīvajām slimībām.

Dažādi CPV ir pat ļoti lipīgi, kā rezultātā inficēties ir viegli. Riska faktori šādu infekciju iegūšanai ir saistīti gan ar vecumu, gan seksuālo dzīvi, gan arī ar dzīves veidu un blakus saslimšanām. Tie ir, piemēram:

  1. agrā vecumā uzsākta dzimumdzīve;
  2. arvien augošs seksuālo partneru skaits;
  3. arī tas, kādi ir otra cilvēka iepriekšējie vai esošie seksuālie partneri;
  4. smēķēšana;
  5. imunitāti ietekmējošas slimības, piemēram, HIV, multiplā skleroze u.c.

CPV infekcija nereti ir pārejoša!

Jā, tā patiesi ir! Lai arī CPV infekcija sieviešu vidū ir plaši izplatīta, tā lielai daļai ir arī pārejoša. ~70% sieviešu pēc tam, kad cilvēka papilomas vīruss ir diagnosticēts, konstatētā infekcija pati pāriet gada vai divu gadu laikā.

Taču tam ir jāseko līdzi – gadījumā, ja organisma paša pretestība infekcijai nav pietiekama, vīruss šūnās var saglabāties. Tā rezultātā šūnas tiek bojātas. Sākotnēji rodas priekšvēža pārmaiņas, un tās neārstējot, attīstās dzemdes kakla vēzis.

Svarīgi ir konstatēt infekciju savlaicīgi!

No inficēšanās brīža līdz dzemdes kakla vēža attīstībai vidēji paiet 10-12 gadi. Tas nozīmē, ka, laicīgi atklājot un ārstējot priekšvēža pārmaiņas, var novērst dzemdes kakla vēža attīstību.

Priekšvēža pārmaiņu un agrīna dzemdes kakla vēža gadījumā simptomi ir novērojami reti. Tāpēc, lai pārmaiņas savlaicīgi konstatētu, noteikti nepieciešams veikt regulāru dzemdes kakla vēža skrīningu, kas ir valsts organizēts un apmaksāts.

Izsargāšanās un vakcinācija – profilaktiskie pasākumi

Ir vairāki veidi, kā iespējams sevi pasargāt no inficēšanās ar CPV. Lai arī izvairīties ir ļoti grūti, ņemot vērā, ka saslimt var gan sadzīves kontaktu, gan dzimumakta laikā, to ir iespējams paveikt, tāpēc noteikti iesakām veikt profilaktiskos pasākumus.

  1. Vakcinēšanās. Pilnībā izvairīties no CPV slimībām iespējams tad, ja sieviete vakcinējas. Vakcīna pret cilvēka papilomas vīrusu ir pieejama Latvijā bez maksas jaunām meitenēm. Pilns vakcinācijas kurss vecumā no 9 līdz pilniem 14 gadiem ir divu vakcīnu apmērā, taču vecumā no 15 gadiem – 3 vakcīnu daudzumā. Ja dažādu iemeslu dēļ vakcīna nav saņemta agrīnā vecumā, tas kā maksas pakalpojums ir pieejams arī tām sievietēm un vīriešiem, kas sasnieguši pilngadību.
  2. Dzemdes kakla vēža skrīnings – izmeklējums. Katrai sievietei vecumā no 25 līdz pat 70 gadiem reizi trīs gados tiek izsūtīta uzaicinājuma vēstule veikt bezmaksas dzemdes kakla vēža skrīningu. Šādā veidā iespējams konstatēt CPV izraisītas šūnu pārmaiņas. Dzemdes kakla skrīninga veikšanai sievietei jāvēršas pie ginekologa, un to iespējams veikt kā valsts apmaksātiem, tā privāti praktizējošiem ārstiem.
  3. Izsargāšanās. Lietojot prezervatīvu, ir iespējams samazināt CPV inficēšanās risku, taču tikai daļēji, jo CPV pārnese var notikt arī tad, ja saskaras nevis gļotādas, bet arī ārējā dzimumorgānu āda.

Dzemdes kakla escīzija (konizācija) – pirmsvēža saslimšanas ārstēšanas metode

Sievietes Veselības Centrā dzemdes kakla pārmaiņu diagnosticēšanai un novērošanai pieejami izmeklējumi (citoloģiskās uztriepes, biopsijas, kolposkopija) un dienas stacionāra pakalpojumi. Kolposkopijas laikā var tikt konstatētas dzemdes kakla priekšvēža pārmaiņas jeb dzemdes kakla displāzija, kas norāda uz paaugstinātu dzemdes kakla vēža attīstības risku, taču, uzzinot par šādu diagnozi nevajadzētu pārlieku satraukties, jo laicīga ārstēšana var palīdzēt no tās atbrīvoties nesāpīgā veidā.

Mūsu klīnikā, konstatējot displāziju, kas ir pirmsvēža saslimšana, tiek veikta dzemdes kakla konizācija – minimāli invazīva procedūra – pieredzējušu speciālistu pavadībā.

Tās laikā ar speciālas ierīces palīdzību no dzemdes kakla, iepriekš to atsāpinot, tiek izgriezts konusveida fragments, kas ietver slimības bojāto audu zonu. Operācijas vietā izveidojusies brūce, kas sadzīst ~3-4 nedēļu laikā, un tālākā ārstēšana tiek veikta individuāli, ņemot vērā izmeklējuma rezultātus. Lai pieteiktos uz izmeklējumiem vai konsultācijām pie mūsu centra speciālistiem – veic pierakstu!