Grūtniecības sākums, īpaši, ja tas notiek pirmoreiz, lielai daļai sieviešu rada virkni jautājumu un neskaidrību – kā būs, ko sagaidīt, kādas izmaiņas jāveic, lai mazulim būtu labāk?

Šajā reizē mēs, Sievietes veselības centrs, pievērsīsimies vienam no svarīgiem aspektiem – uzturam. Kāpēc uzturam grūtniecības laikā ir nozīme un ko der atcerēties, plānojot ēdienkarti gaidību laikā? Par to lasi raksta turpinājumā!

Neēd par diviem – ēd labāk!

Uzturs tiešā veidā ietekmē mazuļa augšanu un veselību gan tagad, kad tiek piedzīvots vien grūtniecības sākums, gan vēlāk – mazulim piedzimstot. Kādi ieteikumi palīdzēs nodrošināt mazuli ar svarīgām uzturvielām gaidību laikā? Uzzini, ko iesaka uztura speciālists!

1. Katram trimestrim savs!

Katram trimestrim ir raksturīgas citas izmaiņas organismā, piemēram, slikta dūša, bezmiegs, palielināts izsalkums u.c. Ko un cik daudz ēst – tas ir izplatīts jautājums topošajām māmiņām, jo gaidību laikā māte uzņemas rūpes gan par sevi, gan organismā augošo bērniņu. Lielākoties grūtniecēm sākumā nav nepieciešams uzņemt būtiski lielāku kaloriju skaitu kā pirms grūtniecības, taču bieži otrajā trimestrī var prasīties kāda lieka uzkoda ikdienā, bet trešajā trimestrī – aptuveni par 300, 400 kalorijām vairāk nekā ierasts – pirms grūtniecības.

2. Papildu kaloriju kvalitāte ir svarīga!

Šādu papildu kaloriju uzņemšana, kas veidojas virs ierastā uzņemto kaloriju skaita pirms grūtniecības iestāšanās, ir ļoti svarīga! Atlasi pārtikas produktus, kuriem ir augsts vitamīnu un minerālvielu daudzums, pārliecinoties, ka ēdienkartē ir iekļauti, piemēram:

  • svaigi augļi;
  • zaļumi;
  • liesas olbaltumvielas;
  • pilngraudu produkti;
  • vērtīgie tauki (pārsvarā augu izcelsmes).

Sievietēm ar normālu ķermeņa masas indeksu grūtniecības laikā vajadzētu pieņemties svarā par aptuveni 11-15 kilogramiem. Atsakoties no taukainu un sāļu produktu lietošanas, piemēram, ātrās ēdināšanas iestāžu piedāvājumiem, Tu izvairīsies no liekā svara pieauguma.

3. Dažādo uzņemto pārtiku!

Plānojot maltītes grūtniecības laikā, nepieciešams uzņemt pietiekamu olbaltumvielu, kaloriju, ogļhidrātu, veselīgo tauku, vitamīnu un minerālvielu daudzumu, lai spētu pilnvērtīgi apgādāt organismu ar visām svarīgākajām vielām, kas nodrošina grūtnieces veselību un mazuļa augšanu. Ieteicams ir pārtiku dažādot, piemēram:

  • izvēloties dārzeņus vai augļus, kas ir dažādu krāsu, veidu un faktūru;
  • samazinot to uzņemto pārtikas produktu skaitu, kas nav pilnvērtīgi – saldināti dzērieni un rafinēti graudu produkti (baltie milti, baltie rīsi, baltie makaroni u.c.), stipri cepti un ilgstoši termiski apstrādāti ēdieni, pārtikas produkti ar papildu pievienotiem dzīvnieku izcelsmes taukiem (krējums, sviests, trekni sieri, trekna gaļa) u.c.;
  • lietojot produktus, kas ir pēc iespējas tuvāk to dabīgajam stāvoklim. Piemēram, baltmaizes vietā izvēlies pilngraudu maizi, balto rīsu vietā melnos vai sarkanos savvaļas rīsus, un konservētu augļu vietā – svaigus.

4. Lieto vitamīnus!

Ja šobrīd vēl neesi ikdienas rutīnā ieviesusi pirmsdzemdību vitamīnu lietošanu – tas, iespējams, ir jāsāk! Pirmsdzemdību vitamīni nodrošina, ka sievietes tiek apgādātas ar vajadzīgo vitamīnu un minerālvielu daudzumu, kas nepieciešams gan grūtniecei, gan augošajam bērniņam.

Taču ginekologs iesaka atcerēties, ka gan gaidāmā mazuļa, gan sievietes veselība ir jāsaudzē, tāpēc pirms pirmsdzemdību vitamīnu lietošanas noteikti konsultējies ar savu ārstu, kurš palīdzēs rast atbildes uz jautājumiem par vitamīnu lietošanu grūtniecības laikā. Savukārt, uztura speciālists var palīdzēt rūpīgi izvērtēt esošo uzturu un saprast, kādi vitamīni un minerālvielas varētu trūkt grūtnieces ēdienkartē.

Grūtniecības sākums un attīstība – ko vēl der atcerēties?

Grūtniecības sākums un visa tālākā grūtniecība ir izaicinājumiem pilns laiks. Šajā periodā svarīgi atcerēties, ka nepieciešams:

  • uzņemt pietiekamu ūdens un cita veida šķidruma daudzumu ik dienu. Uzņem dienas laikā vismaz pusotru, divus litrus ūdens – topošajām māmiņām nav nepieciešams uzņemt daudz vairāk ūdens kā ierasts, taču noteikti arī ne mazāk. Jāatceras, ka ūdens patēriņš ir atkarīgs arī no gadalaika – vasarā tas, iespējams, būs nepieciešams vairāk, kamēr ziemā – mazāk. Daudz ūdens satur dārzeņi, augļi, skābpiena produkti – vidēji 85-95%, tāpēc daļu ūdens var uzņemt arī ēdot!
  • ierobežot uzņemtā kofeīna daudzumu. Par to, cik daudz kofeīna ieteicams lietot, gaidot mazuli, konsultējies ar ārstu;
  • izvairīties no mākslīgiem saldinātājiem un pārlieku liela uzņemtā cukura daudzuma. Ja vēlies kaut ko saldu, vari apēst kādu augli (arī žāvētu) vai, piemēram, melno šokolādi. Šobrīd ir iegādājami pilnīgi dabīgi un grūtniecei nekaitīgi saldinātāji, kas var palīdzēt aizstāt ierasto cukuru un citus našķus.

Grūtniecības sākums vai beigas – kā vienā, tā otrā gadījumā ir nepieciešams rūpīgi izvērtēt, kādu pārtiku uzņemt, jo tas tiešā veidā ietekmē mazuļa un mātes veselību. Ja vēlies iegūt profesionāla uztura speciālista konsultāciju, kas palīdzēs sakārtot ēdienkarti grūtniecības laikā, ļaujot uzņemt visas nepieciešamās vielas – piesakies uz vizīti pie mūsu uztura speciālistes Baibas Grīnbergas! Pie mums pieejamas arī citas grūtniecēm noderīgas konsultācijas un izmeklējumi –  grūtnieču ultrasonogrāfija, konsultācijas pie vecmātes, iespēja nodot asins analīzes un citi pakalpojumi, ar kuriem plašāk iepazīties vari mūsu mājaslapas pakalpojumu sadaļā!