Endokrīno sistēmu veido dziedzeri vai pat tikai atsevišķas dziedzeršūnas, kurās veidojas specifiski ķīmiski mediatori – hormoni. Tā ir iekšējās sekrēcijas sistēma, kas nozīmē, ka izstrādātie produkti netiek izvadīti no organisma pa izvadkanāliem, kā tas notiek, piemēram, ar asarām un sviedriem, bet tiek izdalīti asinīs.

Hormoni ir  ķīmiskas signāl-molekulas, nonāk asinīs, sasaistās ar receptoriem mērķa audos, izraisot specifiskas reakcijas audu šūnās.

Hormoni ir iesaistīti visu orgānu sistēmu darbības regulācijā. To normāls līmenis nodrošina labu organisma funkcionēšanu, kā rezultātā cilvēks jūtas labi, enerģisks. Gadījumā, kad hormonu balanss ir izjaukts, rodas traucējumi orgānu darbībās un tiek ietekmēta emocionāla pašsajūta.

Endokrīnās sistēmas mediatori ietekmē gandrīz vai visus procesus mūsu organismā:

  • augšanu un attīstību;
  • vielmaiņas procesus;
  • orgānu darbību;
  • ir atbildīgi par reproduktīvo funkciju;
  • atbild arī par garastāvokļa pārmaiņām.

Endokrīnās sistēmas slimības rodas, kad ir traucēta dziedzeru funkciju normālā darbība. Visbiežākās patoloģijas ir saistītas ar vairogdziedzera, virsnieru, epitēlij-ķermenīšu un aizkuņģa dziedzera darbības traucējumiem.

Endokrīnās sistēmas funkcijas un darbību pēta medicīnas nozare, ko sauc par endokrinoloģiju. Tieši šis nozares speciālists jeb endokrinologs. Pie tā parasti pacienti vēršas tad, ja ir aizdomas vai ir apstiprināts cukura diabēts, vairogdziedzera slimības, virsnieru patoloģijas, osteoporoze.

Endokrinologa konsultācija ieteicama arī tad, ja nav konstatēta kāda no iepriekš minētajām veselības problēmām, taču ir novērojami tādi simptomi kā nespēks, nogurums, sirdsklauves, nervozitāte, svara izmaiņas kā arī kakla formas izmaiņas.

Endokrinologs Rīgā ir pieejams Sievietes veselības centrā – tā ir iespēja sākotnēji saņemt konsultāciju pie speciālista un nepieciešamības gadījumā veikt arī vairogdziedzera ultrasonogrāfijas izmeklējumu.

Vairogdziedzera ultrasonogrāfija ir nesāpīga un ātri veicama izmeklējuma metode, kas ļauj izvērtēt vairogdziedzera formu un struktūru. Endokrinologa cena par vizīti Sievietes veselības centrā atrodama šeit!

Endokrīnā sistēma prasa rūpes, tāpēc, izjūtot kādus no aprakstītajiem simptomiem – negaidi, piesakies uz konsultāciju pie speciālista!