Lai grūtniecība noritētu bez sarežģījumiem un notiktu normāla augļa attīstība un augšana, ir nepieciešama adekvāta vairogdziedzera darbība. Šī dziedzera nepareizas funkcijas dēļ var rasties fertilitātes problēmas jeb situācijas, kad grūtniecība nevar iestāties, vai grūtības to saglabāt. Kādu ietekmi vairogdziedzera slimības var atstāt uz grūtniecību un kad ieteicama vairogdziedzera USG? Lasi mūsu centra terapeites, endokrinoloģijas specialitātes rezidentes Antoņinas Žemčugovas-Bērziņas sagatavoto informācijas apkopojumu!
Vairogdziedzera ietekme uz augli
Auglim vairogdziedzeris sāk attīstīties aptuveni 4. grūtniecības nedēļā, bet pilnvērtīga hormonu sintēzes funkcija sākas tikai 18.-20. grūtniecības nedēļā. Tāpēc grūtniecības pirmajā trimestrī placentas un augļa attīstība ir atkarīga no hormoniem, ko ražo mātes vairogdziedzeris. Tas nozīmē, ka šajā laikā sievietes vairogdziedzerim pastiprināti jāstādā, lai nodrošinātu abu organismu – gan mātes, gan augļa – pieprasījumu pēc šiem hormoniem.
#1 Ja ir paātrināta vairogdziedzera darbība
Hipertireozes gadījumā, kad vairogdziedzeris darbojas pārāk ātri jeb tā sintēzes funkcija ir par lielu, auglis saņem pārāk daudz hormonus nekā tas viņam ir nepieciešams. Ja vairogdziedzera funkcija netiek kontrolēta, laicīgi nepiebremzēta, tad šī situācija var rezultēties ar:
- spontānu abortu;
- priekšlaicīgām dzemdībām;
- jaundzimušā samazinātu dzimšanas svaru;
- preeklampsiju;
- sirds un citu orgānu darbības traucējumiem.
Pacientēm ar Greivsa slimību grūtniecības laikā slimības aktivitāte var samazināties sakarā ar antivielu līmeņa samazināšanos. Taču stingri jānovēro vairogdziedzera funkcija pēcdzemdību periodā, kad antivielu daudzums atkal palielinās un var būt sagaidāms slimības uzliesmojums. Radioaktīvā joda terapija grūtniecības laikā ir kontrindicēta, jo ir augsts risks uz augļa iedzimtiem defektiem. Kā arī, ja radioaktīvā joda terapija saņemta pēdējo 6 mēnešu laikā, iesaka atlikt grūtniecības plānošanu.
#2 Ja ir palēnināta vairogdziedzera darbība
Hipotireozes gadījumā, kad vairogdziedzeris strādā lēnāk nekā nepieciešams, auglis nesaņem vajadzīgo hormonu daudzumu, lai viņa orgānu sistēmas, īpaši nervu sistēma, spētu pilnvērtīgi attīstīties, kas, savukārt, var rezultēties ar neiroloģisku un kognitīvu deficītu jaundzimušajam – motorās funkcijas, uzmanības un valodas attīstības traucējumiem.
Ja hipotireoze netiek ārstēta un kontrolēta, tad grūtniecība var neiestāties, jo tiek traucēts menstruālais cikls. Ja grūtniecība tomēr iestājās uz hipotireozes fona, tad ir augsts risks uz šādām problēmām:
- spontānajiem abortiem vai priekšlaicīgām dzemdībām;
- placentas atslāņošanos;
- eklampsiju;
- preeklampsiju;
- pēcdzemdību asiņošanu.
Ja grūtniecības laikā tiek diagnosticēti vairogdziedzera mezgli, tad ir nepieciešama laboratorā izmeklēšana un vairogdziedzera USG (ultrasonogrāfija), lai izvērtētu tālāk nepieciešamus izmeklējumus un ārstēšanu atkarībā no hormonāla profila.
Var būt nepieciešama tievās adatas asipirācija vairogdziedzera USG kontrolē, ja mezgls ir aizdomīgs. Ja apstiprinās vairogdziedzera audzējs, tad vairākos gadījumos ķirurģisku terapiju var atlikt līdz pēcdzemdību periodam, kad ķirurģiskās manipulācijas komplikāciju riski ir vismazākie mātei un bērnam. Taču nepieciešamības gadījumā, ja audzējs ir liels, agresīvi un ātri augošs, tad ķirurģiska terapiju rekomendē pēc iespējas ātrāk.
Vairogdziedzera USG – problēmu identificēšanai
Ņemot vērā, ka augļa attīstībā vissvarīgākais ir pirmais trimestris, laiks, kad notiek visu orgānu sistēmu attīstība, ir ļoti būtiski vairogdziedzera funkciju pārbaudīt laicīgi, lai pēc iespējas ātrāk atklātu problēmu, ja tāda ir, un uzsāktu ārstēšanu, lai gala rezultātā ir gan vesela māmiņa, gan vesels bērns. Ja sieviete zina, ka viņai ir vairogdziedzera saslimšana, tad svarīgi, lai tā ir medikamentozi kompensēta pirms grūtniecības plānošanas.
Arī Sievietes veselības centrā ir pieejama USG vairogdziedzerim, kas ļauj identificēt problēmas. Vairogdziedzera ultrasonogrāfija ir nesāpīgs, informatīvs un salīdzinoši ātri veicams izmeklējums, kas tiek veikts, izmantojot modernākās ierīces zinošu speciālistu vadībā.
Ja plāno grūtniecību – pārbaudi vairogdziedzera funkcionēšanu savlaicīgi, piesakoties uz izmeklējumu!