Parasti pie ārsta dodamies tad, kad kaut kas sāp vai ir aizdomas par kādu saslimšanu. Bet, ja nepieciešams padoms par kādu vispārīgu jautājumu, vizīti atliekam.
Tāpēc, mūsu klīnikas ārsts – rezidents ginekoloģijā un dzemdību specialitātē Laura Rācene, nolēma proaktīvi atbildēt uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, kas reti, kad ir galvenais vizīties iemesls. Laura Rācene ieguvusi ārsta grādu Rīgas Stradiņa universitātē. Veic ginekoloģisko izmeklēšanu, konsultē kontracepcijas jautājumos, kā arī veic grūtnieču aprūpi Sievietes veselības centrā, Rīgā.
Kādi izmeklējumi ir nepieciešami, lai “pārbaudītos”?
Ginekologs noteikti ir jāapmeklē vismaz reizi 3 gados, lai veiktu dzemdes kakla vēža skrīningu – paņemtu citoloģijas uztriepi no dzemdes kakla. Pārējie izmeklējumi ir nepieciešami atkarībā no situācijas un sūdzībām. Ja sūdzības ir par nepatīkamiem izdalījumiem no dzimumceļiem daudzos gadījumos iespējamo problēmas izraisītāju var diagnosticēt tur pat uz vietas apskates kabinetā – veicot ginekoloģisko apskati, izmērot maksts pH (“piena sēnes” gadījumā tas būs normāls, bakteriālās vaginozes (BV) gadījumā palielināts), izdalījumiem pievienojot reaģentu, BV asā, nepatīkamā “zivju” smaka pastiprināsies. Uztriepe vai uzsējums no maksts būtu nepieciešams tikai atsevišķos gadījumos.
Kādi papildus izmeklējumi būtu nepieciešami, apmeklējot ginekologu?
Ja esi jauna sieviete, ir bijuši vairāki partneri, nesan jauns partneris – noteikti jāpārbauda STS, pat ja nav simptomu. To var arī nebūt – līdz pat 90% gadījumos sūdzību nav inficēšanās gadījumā. Simptomi ir nespecifiski, piemēram, sāpes vēdera lejasdaļā, asiņaini, smērējoši izdalījumi u.t.t. Problēmas var būt nākotnē, kad tiks plānots ģimenes pieaugums. Ja hlamīdijaas netiek laicīgi atklātas un ārstētas, ceļojot pa sievietes dzimumorgāniem, nokļūst olvados, iekaisuma dēļ tie var tikt slēgti un grūtniecība, kad tā ir vēlama, nevar iestāties.
Tuvojas kāzas un pēc tam medusmēnesis, bet tieši tajā laikā jābūt mēnešreizēm. Vai ir iespējams tās apturēt?
Ja vēlies menstruācijas “pārbīdīt” uz citu laiku, to ir iespējams izdarīt lietojot kombinēto hormonālo kontracepciju. Bet vēlams ginekologu apmeklēt vismaz 1-2 mēnešus pirms plānotā pasākuma, nevis dažas dienas pirms.
Kāda būtu piemērota kontracepcija jaunai sievietei?
Ir jāsaprot, ka kontracepcija nav tikai kombinēto orālo kontracepcijas tablešu lietošana kā tas ļoti bieži tiek uzskatīts. Vārds “kontracepcija” ir cēlies no latīņu valodas, contra un conception – pret un ieņemšana. Tāpēc, vienkāršojot kontracepcijas jēdzienu, tie ir visi pasākumi, kurus mēs veicam, lai neiestātos grūtniecība. Kontracepcijas metodes var sadalīt drošajās un nedrošajās, piemēram, pārtrauktais dzimumakts, kalendārā metode u.t.t, hormonālās un nehormonālās. Latvijā ir pieejami vairāki recepšu medikamenti un ierīces kā kontracepcijas veidi – kombinētās kontracepcijas tabletes, plāksteris, vaginālais riņķis, zemādas implanti, intrauterīnās spirāles – gan metāla, gan hormonālās.
Katrā dzīves posmā, ņemot vērā sievietes vēlmes, dzīvesveida paradumus, iepriekšējās saslimšanas un arī partnera vēlmes var atrast drošu kontracepcijas metodi, kura būtu pieņemam abiem partneriem.
Nepieciešamie izmeklējumi grūtniecības plānošanas laikā?
Ginekoloģiskā apskate un citoloģijas uztriepe, ja nav veikta pēdējā gada laikā, maksts pH, lai spriestu var maksts mikrofloru, izmaiņu gadījumā iespējami papildus izmeklējumi. Ja pastāv riska faktori, jāpārbauda arī hlamīdijas un gonoreja.
No asins analīzēm – pilna asins aina, feritīns (norāda uz dzelzs rezervēm organismā),infekcijas – HIV, hepatīts B, rekomendēts ir arī C heptīts, ja pastāv riska faktori (tetovējumi, pīrsingi, permanentais grims nesertificētā iestādē u.t.t.)
Par citu izmeklējumu nepieciešamību jālemj kopā ar ārstu ņemto vērā citas saslimšanas.
Ieteicams jau, plānojot grūtniecību, vismaz 3 mēnešus papildus lietot folskābi 400μg dienā, kā arī ja ar uzturu netiek pietiekami daudz uzņems jods, tad nepieciešams papildus lietot to. Grūtniecības laikā papildus folskābei un jodam, nozīmīgs ir arī D vitamīns, omega 3 taukskābes un kalcijs. Svarīgi kopā ar ārstu izrunāt savus uztura un dzīvesveida paradumus, ja nepieciešams, lietot mērķtiecīgi uztura bagātinātājus.