Pēcdzemdību depresija ir saslimšana, kas var attīstīties jau grūtniecības laikā un 1 gadu pēc dzemdībām, skarot 1 no 7 sievietēm. Pēcdzemdību depresijai raksturīgs nomākts garastāvoklis, interešu un prieka zudums par ikdienas aktivitātēm, trauksme, panikas izjūta un dusmas, kā arī dažādas somatiskas sūdzības, piemēram, svara izmaiņas. Pēcdzemdību depresija ir riska faktors atkārtotām depresijas epizodēm dzīves laikā, traucētai mātes un bērna attiecību veidošanai, riska faktors hronisku slimību attīstībai un bērna attīstības traucējumiem.
Latvijas Universitātes Ginekoloģijas un dzemdniecības rezidentūras laikā Ance Aumeistere veica zinātnisko pētījumu par “Pēcdzemdību depresijas riska faktoriem sievietēm anamnēzē: iegūto rezultātu analīzi un izvērtēšanu”. Pētījuma gaita un rezultāti tika prezentēti arī 2018. gada 8. Latvijas Dzemdību speciālistu un ginekologu kongresā.
Pētījuma mērķis bija izvērtēt un noteikt, cik liela loma ir pēcdzemdību depresijas riska faktoru identificēšanai sievietei jau grūtniecības laikā pirms dzemdībām. Pēc literatūras avotiem 50% pēcdzemdību depresijas gadījumu netiek atklāti. Būtisks riska faktors pēcdzemdību depresijas attīstībā ir piedzīvota vardarbība sievietes dzīves laikā, psihiskas saslimšanas sievietei pašai un ģimenē, kā arī neauglības problēmas. 38% sieviešu atzīmēja, ka dzīves laikā ir piedzīvojušas vardarbību, kā apsaukāšanu, emocionālu un seksuālu vardarbību. Iespējams patiesais sieviešu skaits, kuras dzīves laikā ir piedzīvojušas vardarbību, ir daudz lielāks, jo sievietes bieži nevēlas par to runāt vai līdz galam neizprot, kas ir vardarbība.
Savlaicīgi apzinot riska faktorus grūtniecības laikā ir iespējams mazināt vai novērst pēcdzemdību depresijas attīstību grūtniecības laikā un pēc dzemdībām – riska grupām piedāvājot dažādas saudzējošas metodes, kā ar sevi strādāt, piemēram, fizioterapija, vingrošana, dažādas meditācijas prāta atslābināšanai, kā cigun un joga, psihologa konsultācijas u.c.
Krīzes situācijās un ārkārtas apstākļos cilvēkiem bieži novēro spriedzi, trauksmi un lielu satraukumu par apkārt notiekoši, kā arī neizpratni. Grūtniecība sievietei ir īpašs laiks, kas pašreizējā situācijā var būt saistīts ar paaugstinātu stresu un bezspēcības sajūtu. Lai atvieglotu neskaidru jautājumu risināšanu un samazinātu spriedzi, piedāvājam Jums attālinātu konsultāciju ar ārstu pa tālruni. Piesakieties vizītei, zvanot uz reģistratūras tālruni 67 304 781.